Lekarz rodzinny Bierzwnik

Dla Pacjenta

Badania
Laboratoryjne

Badania
USG

Współpraca z Medicover

Materiały
Edukacyjne

Programy Profilaktyczne

Laboratorium:

 
Punkt pobrań czynny 
Wtorki i Czwartki
w godz: 8:00 – 10:00

Przygotowanie do badania:

Na badanie Pacjent powinien zgłosić się na czczo – ostatni posiłek powinien być spożyty dzień wcześniej najpóźniej do godziny 18.00. Wskazane jest wypicie szklanki wody niegazowanej rano w dniu badania. Pacjent powinien zgłosić się na badanie po całonocnym wypoczynku, powinien także unikać intensywnego wysiłku oraz używek dzień przed badaniem. Chwilę przed pobraniem krwi dobrze jest wypocząć ok. 15 min w pozycji siedzącej.

Przed badaniem należy skonsultować się z lekarzem w kwestii przyjęcia stałych leków

 

WAŻNE: koszty laboratoryjnych badań specjalistycznych i badań kontrolnych Pacjentów będących pod opieką lekarską w poradniach specjalistycznych (AOS) ponoszą lekarze specjaliści sprawujący tę opiekę, a nie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Szybkie testy diagnostyczne

Informujemy, że dostępne są:

  • szybki test diagnostyczny CRP – koszt 20 zł (bezpłatny do 6 roku życia dziecka)
  • szybki test wykrywający antygen paciorkowca (angina gardła)
 

Co to jest CRP?

Jednym z wykładników laboratoryjnych uogólnionego stanu zapalnego jest podwyższone stężenie białka C-reaktywnego (w skrócie: CRP) we krwi. W przypadku infekcji, w warunkach ambulatoryjnych, może być on pomocny w różnicowaniu przyczyny infekcji – bakteryjnej od wirusowej. Istotny wzrost stężenia CRP sugeruje charakter bakteryjny infekcji, natomiast prawidłowy lub nieznacznie podwyższony obserwuje się przy zakażeniach wirusowych.

Z tego powodu oznaczanie stężenia CRP znalazło szczególne miejsce w procesie diagnostyczno-terapeutycznym w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ), przede wszystkim w ostrych infekcjach górnych dróg oddechowych, które są jednym z najczęstszych problemów w codziennej praktyce lekarza POZ u najmłodszej grupy wiekowej pacjentów.

Szybki test CRP

W warunkach ambulatoryjnych szczególne zastosowanie ma tzw. szybki test oznaczania stężenia CRP – jego zaletą jest niewielka ilość potrzebnej próbki krwi (ukłucie palca -pobranie krwi włośniczkowej, nie żylnej), prostota i szybkość wykonania testu (wynik w przeciągu ok. 2 minut).

Koszt wykonania testu wynosi 20 zł.

Badania USG:


Badania USG jamy brzusznej i USG tarczycy wykonywane są w placówce dla pacjentów zadeklarowanych w naszej placówce. Wymagane jest skierowanie, które wystawia lekarz w trakcie konsultacji.

USG jamy brzusznej:

  • przed badaniem min. 6 godzin pozostać na czczo
  • w przeddzień badania dieta powinna być lekkostrawna
  • zalecane jest przedstawienie lekarzowi opisów poprzednich badań

Dzień przed badaniem USG jamy brzusznej zaleca się zażyć 3 razy po 2 tabletki Espumisanu, natomiast w dniu wizyty 2 tabletki. Do badania przystępuje się na czczo (ok. 6 godzin bez jedzenia).

Warunkiem prawidłowego obrazowania ultrasonograficznego przez powłoki brzuszne narządów miednicy małej jest wypełnienie pęcherza moczowego. Dlatego zalecamy na 2 godziny przed badaniem USG jamy brzusznej wypicie od 1 do 4 szklanek wody niegazowanej i nie oddawanie do czasu wykonania badania, moczu. Ilość wypitego płynu potrzebna do wypełnienia pęcherza jest zależna od czynników indywidualnych. Wypełnij pęcherz w taki sposób, aby był średnio wypełniony, ale nie maksymalnie.


USG tarczycy:

  • nie wymaga specjalnego przygotowania
  • zalecane jest przedstawienie lekarzowi opisów poprzednich badań

Programy Profilaktyczne:

 
Opis dostępny wkrótce!!
Medicover

Placówka posiada umowę partnerską z Medicover

Pacjenci posiadający pakiety medyczne Medicover mogą uzyskać poradę lekarską oraz wykonać badania laboratoryjne w naszej placówce w ramach swoich pakietów.

Materiały Edukacyjne:

 
Dostępne wkrótce!!
Lekarz rodzinny Bierzwnik
© 2022 NZOZ "Lancet". Designed by LIFESTYLE-MED
Call Now Button